Dodano: 2014-07-02
Powiatowy Konkurs Plastyczny
Jak to dawniej bywało
Zwyczaje i obrzędy w powiecie rzeszowskim
Celem konkursu jest rozbudzenie zainteresowania dawnymi obrzędami i obyczajowością lokalnych społeczności powiatu rzeszowskiego. Przekazanie i upamiętnienie tradycji związanych z życiem codziennym jak i świętami kolejnym pokoleniom. Ponadto jego intencją jest rozwijanie kreatywności, wrażliwości oraz wyobraźni plastycznej dzieci i młodzieży, popularyzacja bibliotek samorządowych i społeczności lokalnych.
Konkurs skierowany jest do uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Prace plastyczne w GBP w Chmielniku można składać do dnia 27 sierpnia 2014 r. Spośród nich zostanie w każdej kategorii wiekowej wyłonionych zostanie 7 prac, które wezmą udział w kolejnym etapie konkursu.
Szczegóły konkursu i zasady uczestnictwa znajdują się w zamieszczonym poniżej regulaminie.
REGULAMIN KONKURSU
- Konkurs organizowany jest przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Rzeszowie, pod Patronatem Starosty Rzeszowskiego w ramach XXII edycji Europejskich Dni Dziedzictwa, która przebiega w tym roku pod hasłem Dziedzictwo - źródła tożsamości.
- Konkurs jest otwarty dla wszystkich uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych powiatu rzeszowskiego. Odbywać się będzie w trzech kategoriach wiekowych:
Uczniowie klas I-III szkół podstawowych
Uczniowie klas IV-VI szkół podstawowych
Uczniowie gimnazjów - Prace mogą dotyczyć obrzędowości i obyczajów, tych codziennych, jak i uroczyście świętowanych w powiecie rzeszowskim na przestrzeni dziejów.
- Interpretacja tematu zależy od uczestnika, jak również wybrana technika plastyczna i format pracy.
- Jeden uczestnik może przedłożyć do konkursu jedną pracę plastyczną. Nie można przedkładać prac zbiorowych.
- Do pracy należy załączyć bibliografię dwóch przeczytanych książek dotyczących obrzędowości na terenie powiatu rzeszowskiego ze zbiorów biblioteki samorządowej.
- Prace należy opisać imieniem i nazwiskiem. Podać wiek, nazwę biblioteki, którą uczestnik reprezentuje oraz nazwę szkoły i klasę. Należy krótko opisać prezentowane w pracach obrzędy
i obyczaje. - Udział w konkursie jest dobrowolny i oznacza akceptację regulaminu.
- Zgłaszane prace plastyczne muszą być wykonane samodzielnie oraz być własnością autorów.
- Organizator powoła Komisję Konkursową, która dokona oceny prac i przyzna nagrody rzeczowe w trzech kategoriach wiekowych po cztery miejsca punktowane oraz trzy wyróżnienia. Dla jednej wybranej pracy zostanie przyznana nagroda specjalna Starosty Rzeszowskiego.
- Komisji Konkursowej przysługuje prawo innego podziału nagród.
- Trzy biblioteki z największą ilością uczestników zostaną uhonorowane dyplomami za zaangażowanie w eliminacje konkursowe.
- Organizator nie zwraca prac nadesłanych na konkurs.
- Uczestnicy wyrażają zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celach związanych z rozstrzygnięciem konkursu plastycznego i wystawą pokonkursową oraz prezentacją wyników na stronie internetowej WiMBP w Rzeszowie.
- Konkurs przebiega w 2 etapach:
ELIMINACJE GMINNE I MIEJSKO-GMINNE
prace konkursowe należy złożyć w bibliotekach miejsko-gminnych lub gminnych powiatu rzeszowskiego w terminie od 02.06 do 27.08.2014 r. Biblioteki samorządowe typują po 7 prac w każdej kategorii wiekowej. - Wytypowane prace przesyłają do Wypożyczalni Muzycznej WiMBP w Rzeszowie, ul. Żeromskiego 3.
FINAŁ KONKURSU
Do 02.09.2014 r. komisja konkursowa dokona oceny prac i wytypuje po cztery prace /miejsca punktowane/ oraz po trzy wyróżnienia w każdej kategorii wiekowej.
OGŁOSZENIE WYNIKÓW
20.09.2014 r. o godz. 11.00 w Wypożyczalni Muzycznej WiMBP w Rzeszowie, ul. Żeromskiego 3 nastąpi ogłoszenie wyników konkursu z równoczesnym otwarciem wystawy pokonkursowej. Do udziału w uroczystości zaproszeni zostaną wszyscy laureaci wraz z opiekunami i reprezentantami bibliotek samorządowych. - Prace nagrodzone, wyróżnione oraz zakwalifikowane do wystawy będą eksponowane na wystawie pokonkursowej w Wypożyczalni Muzycznej WiMBP w Rzeszowie, ul. Żeromskiego 3 w terminie od 20.09-03.10.2014 r.
W przypadku wątpliwości informacji udzielają pracownicy Biblioteki Publicznej w Chmielniku pod nr tel. 17 2296 611.
ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU.