Małe ważne książeczki - relacja z zajęć

Dodano: 2015-02-15

Gminna Biblioteka Publiczna w Chmielniku znalazła się w gronie 100 bibliotek zakwalifikowanych do udziału w konkursie "Małe ważne książeczki", którego współorganizatorami w ramach Programu Rozwoju Bibliotek były: Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oraz wydawnictwo Widnokrąg. W ramach konkursu otrzymaliśmy dwie książki dla dzieci: "zabawny ptaszek" Jennifer Yerkes oraz "Był gdzieś haj taki kraj. Była gdzieś taka wieś" Franciszki i Stefana Themersonów. Naszym zadaniem było przeprowadzenie zajęć inspirowanych jedną z tych książek. Odbyły się podwójne zajęcia inspirowane książeczką o zabawnym ptaszku, w Chmielniku i Zabratówce oraz zajęcia oparte o książkę "Był gdzieś haj taki kraj. Była gdzieś taka wieś". Książeczka o zabawnym ptaszku znalazła również swoje miejsce wśród najmłodszych czytelników biblioteki w trakcie zajęć w ramach Akademii Malucha.
29 stycznia z małym zabawnym ptaszkiem mieszkającym w książeczce Jennifer Yerkes spotkali się uczniowie kl. I Zespołu Szkół w Chmielniku. Historia o małym ptaszku, który czuł się zwyczajny, samotny i niedoceniany była inspiracją do rozmowy na niezwykle ważne tematy: akceptacji, tolerancji, przyjaźni, odmienności. Dopełnieniem spotkania było samodzielne wykonanie pięknego, kolorowego ogonka dla ptaszka.

W filii GBP w Zabratówce 29 stycznia w zajęciach z książką "Był gdzieś haj taki kraj. Była gdzieś taka wieś" wzięli udział uczniowie kl. II szkoły podstawowej im. Orląt Lwowskich w Zabratówce wraz z wychowawczynią.  Taniec integracyjny był pierwszym akcentem wprowadzającym w atmosferę lekcji w bibliotece. Kolejnym punktem było obejrzenie małej ważnej książeczki w stylu 2 w 1 i przeczytania jej dzieciom. W trakcie lektury dzieci powtarzały co trudniejsze i obcobrzmiące słowa. Było też nawiązanie do innych książek o nietypowej budowie jak ta omawiana, książek 3D, książek z niespodzianką, "Czarnej Książki Kolorów" z którymi dotąd dzieci miały styczność. Następnym zadaniem dla nich było ułożenie fragmentów czytanego tekstu z przygotowanych liter i rozszyfrowanie ukrytych w nim znaczeń. Dzieci bawiąc się rytmiką języka i jego brzmieniem, bezbłędnie poradziły dobie z tym zadaniem i odgadły sco mówili marabut i lis. Była mowa także o kodach językowych, które można tworzyć aby szyfrować informacje. W trakcie ćwiczenia powstały dwa języki: "czekoladowy i imionowy" (autorskie zwroty uczestników). W pierwszym do każdej sylaby dzieci dodawały "CZ" i dzięki temu imiona uczestników brzmiały tak: Cyczpriancz, Kaczmiczlacz, Kinczgacz. W drugim języku każdą sylabę poprzedzały na zmianę pierwsze sylaby imion twórców języka "MA" i "PRZE". Dzięki ich kreatywności proste zdanie Dzisiaj jesteśmy w bibliotece brzmiało następująco: Madziprzesiaj majeprzestemaśmy w mabiprzebliomateprzeceNa koniec drugoklasiści zainspirowani opowiadaniem o dalekim kraju, przygotowali z kolorowych gazet plansze z wymyślonymi przez siebie krajami. W ten sposób powstał kraj DZIWADŁOWY gdzie wszystko zadziwia, POLIPRZEMADON, kraj Macieja i Przemka oraz kraj ZWIERZAKOOWOCOWY.

"zabawny ptaszek" posłużył jako wyjście do zajęć z przedszkolakami z tej samej szkoły podczas zajęć "Ferie w bibliotece". Dzieci wysłuchały opowieści o przygodach małego, białego ptaszka z nawiązanie do wymowy koloru białego jaki odgrywał ważną rolę w książce i jaki królował na podwórku w czasie ferii. Wspólnie zastanawiały się nad zaletami i wadami tego gdy swoim wyglądem i zachowaniem ktoś zwraca na siebie uwagę innych jak wspomniany bohater książeczki. Przed plastycznym wyrażeniem przez dzieci marzeń zabawnego ptaszka o posiadaniu kolorowych piórek, przedszkolaki oglądały książki o kolorowych i niesamowicie upierzonych ptakach. Na koniec było już tylko dużo zabawy pośród kolorowych piórek, cekinów, wstążeczek dzięki czemu powstały nowatorskie prace i trochę ptasich pląsów w takt muzyki.
Poniżej można obejrzeć foto i videorealację z tych spotkań.

Oprac. Irena Szczypek