Skąd się wzięły małpy w Internecie?

Dodano: 2016-03-14

Jak doszło do powstania Internetu? Jak zbudowany jest adres strony internetowej i czym różni się od zwykłego adresu? Dlaczego małpa to internetowe zwierzę? Co to jest kod ASCII? Dlaczego wymyślono emotikony? Do czego możemy wykorzystywać na co dzień Internet? Czy w sieci można być anonimowym?

To główne pytania, na które poszukiwaliśmy odpowiedzi podczas zajęć pt: "Skąd się wzięły małpy w Internecie" w oparciu o książkę pod tym samym tytułem autorstwa Artura Janickiego, z ilustracjami Przemka Surmy, wydana przez Widnokrąg. W dwugodzinnych zajęciach uczestniczyli uczniowie klasy III z opiekunką, panią Bożeną Pańczak ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Chmielniku. Jednocześnie były to pierwsze zajęcia w ramach kampanii TYDZIEŃ Z INTERNETEM, do której przyłączyła się nasza biblioteka.

Rozpoczęliśmy od zajęć ruchowych w takt muzyki aby z energią przystąpić do rozwiązywania internetowych zagadek. Następnie dzieci odszukały elementy układanki, która odsłoniła przed nimi temat zajęć. Kolejnym punktem było podzielenie się na grupy, w tym przypadku na grupę: dziewcząt i chłopców, i graficzne przedstawienie skojarzeń jakie dzieci mają z Internetem. Dziewczęce skojarzenia były bardziej uporządkowane, chłopięce oddały istotę Internetu, w którym oprócz wielu wartościowym informacji i materiałów możemy znaleźć to co |"zaśmieca" sieć, a czasem bywa niebezpieczne. Kolejno obejrzeliśmy jak zbudowany jest router, jak połączone są komputery w sieć biblioteczną i próbowaliśmy zbudować sieć z uczestników zajęć. Po zadaniach ruchowych przyszedł czas na myślenie i wskazanie różnic między adresem, pod który możemy udać się fizycznie i adresem internetowym. Rozmawialiśmy o tym czego możemy dowiedzieć się z domen internetowych: edu., mil., org. i rozszerzeń dla poszczególnych krajów, regionów czy miast jakie zawierają często adresy internetowe. Wykorzystując tablety uczestnicy wyszukiwali podane przez prowadzącą strony w Internecie, porównując ich adresy internetowe i treści jakie przekazują. Rozmawialiśmy także na temat przesyłania e-maili, znaczenia znaku "@" w adresie mailowym, ale też tego jak jest tłumaczony w innych językach. I to co u nas jest @małpą, w Niemczech jest małpim ogonem, w Rosji psem, we Włoszech ślimakiem. A sam znak jest dużo starszy niż Internet i wykorzystywany był w handlu. Tym sposobem odpowiedzieliśmy sobie na postawione przez autora książki pytanie: skąd się wzięły małpy w Internecie. Finałowym punktem zajęć było praktyczne zastosowanie kodu ASCII. Jest to rodzaj szyfru, który każdą literę, cyfrę bądź inny znak zamienia na zera i jedynki aby mogła być przesłana przez Internet. Uczestnicy za pomocą tego kodu zaszyfrowali swoje imiona, a następnie wspólnie sprawdzili, czy nie doszło do pomyłek i czy Oliwia na pewno jest Oliwią, a Michał Michałem.

Uczestnikom zajęć dziękujemy za udział i zaangażowanie. Zapraszamy na kolejne lekcje w bibliotece.