Dodano: 2017-07-25
Czas wakacji utożsamiany jest z czasem "bycia w podróży", ale nie zawsze trzeba wyjeżdżać aby w podróży po świecie być. Czasami to świat przyjeżdża do nas w postaci dźwięków, obrazów, ludzi, potrzeba do tego trochę klimatycznej muzyki, odpowiednich strojów, wyobraźni i chęć by w taką podróż po zwyczajach, tradycjach i obcej kulturze się udać. Mamy nadzieję, że za sprawą osób, które pojawiły się na chmielnickiej scenie w lipcowe popołudnie udało się przenieść widzom z jednej półkuli ziemskiej na drugą. A podróżowaliśmy za sprawą latynoskich rytmów jakimi charakteryzuje się zumba. W tę podróż zabrała nas grupa ćwicząca od 4 miesięcy zumbę w Borówkach i jej instruktorka - Barbara Ziobro. Indyjskie klimaty i taniec Bollywood, który zyskał sławę dzięki przemysłowi filmowemu przybliżały nam tancerki z Zespołu Tańca Orientalnego Nimbooda, która działa przy Miejskim Domu Kultury w Stalowej Woli, z inicjatywy Magdaleny Głowackiej. Z Półwyspu Indyjskiego za sprawą młodzieży ze Strefy Kultury Młodzieżowej, która realizuje projekt "Co jest grane?" spędziliśmy krótką chwilę na greckiej wyspie Kalokairi, na której zogniskowały się wszystkie wydarzenia musicalu "Mamma Mia!". Świat jest barwny i ciekawy, ale w myśl polskiego przysłowia "wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej", wróciliśmy na polskie podwórko, na którym czekał na nas rodzimy folklor. Jednakże tym razem prezentowali go Polacy zza zachodniej granicy, którzy przyjechali na XVII Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych do Rzeszowa i jeden dzień poświęcili na występy w Chmielniku. Zespół folklorystyczny Polonia z Hanoweru ? goście specjalni Święta Gminy Chmielnik, który w swoim związkowym statucie ma na celu nie tylko pielęgnowanie dziedzictwa kulturowego, ale także pojednanie Narodów - Polaków i Niemców, zaprezentował nam polskie tańce narodowe, folklor góralski i przybliżył tańce regionalne Bawarii, dzięki czemu w naszej kulturowej podróży odwiedziliśmy również Niemcy. I to była ostatnia podróż poza granice kraju, pozostałe punkty programu to był ukłon w stronę polskich ludowych ballad, piosenek i przyśpiewek w koncercie "Jak jo se zaśpiwom?, w wykonaniu członków Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy. Był też polski humor o męskim świętowaniu dzięki występowi kabaretowemu Pań z KGW w Borówkach, a na finał zaśpiewali i zagrali członkowie zespołu instrumentalno-wokalnego Ósemka z Zabratówki, w którym działają druhny i druhowie OSP.
XII Święto Gminy Chmielnik odbyło się 23 lipca 2017 roku. Oprócz wydarzeń scenicznych oferowało również przestrzeń dla dzieci w postaci darmowych urządzeń rekreacyjnych, Strefy Kids przygotowanej przez młodzieży ze Strefy Kultury Młodzieżowej działającej przy bibliotece, stoiska promocyjne Banku Spółdzielczego w Tyczynie oddziału w Chmielniku i firmy Avon, rzeźby regionalnego artysty pana Jana Piątka, stoiska gastronomiczne Firma Handlowo-Usługowej "Ania" z Rzeszowa. O dobrą jakość dźwięku zadbała firma Grand Sound Team Professional, a nad bezpieczeństwem czuwali ratownicy medyczni. Tradycyjnie ten dzień zakończyła zabawa taneczna pod gwiazdami z zespołem Holiday.
Podziękowania kierujemy do naszych sponsorów: Banku Spółdzielczego w Tyczynie z oddziałem w Chmielniku i Adama Ziobro. Dziękujemy Paniom z Kół Gospodyń wiejskich z Borówek, Błędowej Tyczyńskiej, Zabratówki i Stowarzyszenia "Nasza Wola" za przygotowanie ciasta dla występujących. Kołu Gospodyń Wiejskich z Chmielnika dziękujemy za przygotowanie obiadu i kolacji dla gości z Hanoweru, a Panom z Ochotniczej Straży Pożarnej w Chmielniku za pomoc przy rozłożeniu namiotu dla gości.
Dziękujemy wszystkim, którzy wspomogli nas w przygotowaniach tego wydarzenia, a w szczególności dziękujemy publiczności i tym, którzy bawili się z nami. Kolejne za rok, ale już dziś zapraszamy.