Dodano: 2013-08-27
Akcja "Milion przygód z książką" jest inicjatywą Fundacji LOTTO Milion Marzeń, realizowaną wspólnie ze Stowarzyszeniem Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL oraz z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Wśród 100 bibliotek w całej Polsce znalazła się również Gminna Biblioteka Publiczna w Chmielniku z filią w Zabratówce. Dzięki temu placówka otrzymała w darze 50 książek dla dzieci z Wydawnictwa Media Rodzina. Są to baśnie braci Grimm i Andersena, książki edukacyjne promujące różne zawody z serii "Mądra Mysz" i "Ja wiem" oraz cykl książek "Nazywam się...". Celem akcji jest upowszechnianie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.
Kolejna już noc w chmielnickiej bibliotece odbyła się pod hasłem "Milion przygód z książką". Nocna forma zajęć pośród bibliotecznych regałów cieszy się wśród najmłodszych użytkowników placówki ogromnym powodzeniem. Stąd pomysł aby akcję "Milion przygód z książką" przeprowadzić o tej nietypowej porze. Do jej zrealizowania posłużył scenariusz autorstwa Iwony Kusak pt.: "Królowa Śniegu". Elementy dramy w nim zawarte, miały uczulać na gotowość niesienia innym pomocy i kształtować w młodych sercach empatię.W akcji wzięła udział 28 osobowa grupa. Były to dzieci uczęszczające do szkół podstawowych na terenie gminy Chmielnik i gmin sąsiednich.
Po wstępnych grach integracyjnych i zapoznaniu się uczestników ze sobą nastąpiła część właściwa zajęć. Dzieci zostały zaznajomione pokrótce z tym o czym będzie mowa i czego dotyczy temat zajęć. Baśń Andersena została im w obszernych fragmentach przeczytana, aby mogły one przenieść się w ten magiczny, baśniowy świat i przejść do następnego punktu programu. Kolejny punkt to było stworzenie dzięki materiałom jakie w bibliotece zostały zgromadzone., makiety miasta w którym żyli główni bohaterowie, czyli Gerda i Kaj. Było to bardzo zajmujące zadanie i dzieci z ogromnym zaangażowaniem tworzyły, domy, balkony, ogródki z kwiatami, sklepy, most itd. To były ich autorskie pomysły, bibliotekarki uczestniczyły w tym tylko wspomagając radami i dostarczając materiałów. Następnie dzięki elementom dramy i tańca zilustrowane zostało życie toczące się w ojczyźnie naszych bohaterów. Pozwoliło to zrozumieć uczestnikom jak bardzo ten dawny świat różni się od ich świata obecnie. Kolejny, głośno odczytany przez prowadzącą fragment baśni zwracał uwagę na uczucia jakich doświadczają codziennie ludzie. Dzieci wspólnie określały co rozumieją pod pojęciem dobrych i złych cech, jak one różnią się między sobą i jak je od siebie odróżnić. Wywiązała się dyskusja na temat tego jak wyglądałby świat gdyby żyli na nim tylko dobrze, albo tylko źli ludzie. Uczestnicy zgodnym chórem opowiedzieli się za takim światem, gdzie panuje dobro. Zakończenie baśni posłużyło do oceny postawy Gerdy jako przyjaciółki, ale też tego jakich ludzi spotkała w drodze śpiesząc na pomoc przyjacielowi. Na podsumowanie za pomocą dramy dzieci przedstawiły własne interpretacje uwolnienia Kaja z pałacu. Nie zabrakło również zabawy zwanej iskierką, jednej z ulubionych w naszej bibliotece.
Dopełnieniem nocnych zajęć było karakoke, dużo tańca, zabawy i śmiechu, a później nocne rozmowy na karimatach trwające aż po świt.
Książka jest zawsze punktem wyjścia do wszelkich działań jakie bibliotekarze podejmują w pracy z dziećmi i młodzieżą i służy szeroko pojętej animacji czytelnictwa. Dlatego biblioteka bierze udział w akcjach, które czytelnictwo promują i dzięki którym może wzbogacić swój księgozbiór.