Dodano: 2013-10-26
Zawsze uwielbiała opowiadać historie. Będąc dzieckiem marzyła o tym, by zostać baletnicą i móc opowiadać historie tańcem. Jednak mama nie pozwoliła jej rozwinąć tego talentu i tak została pisarką. Wierzy w siłę magii, bez której życie nie ma sensu i ma ciągle wiele marzeń, bo one pozwalają określać nowe cele, uskrzydlają. Dużo podróżuje i w swych wyprawach najbardziej lubi wracać na wyspy greckie, które przeszła wzdłuż i wszerz. Swoimi doświadczeniami zechciała podzielić się z młodymi ludźmi podczas spotkania autorskiego.
Anna Onichimowska, bo to o niej mowa, autorka książek dla dzieci i młodzieży, a ostatnio również dla dorosłych, opowiadała młodzieży o swoim życiu, doświadczeniach, licznych podróżach, a przede wszystkim o książkach. Autorka ma mieszkanie w Warszawie, blisko lasu, bo pisząc lubi rozmyślać w otoczeniu przyrody, ale jak sama mówi rzadko w nim bywa, ponieważ jej drugim domem od jakiegoś czasu jest Finlandia. Gdy zaczynała swoją przygodę z pisarstwem była przeświadczona, że może pisać tylko dla dzieci, bo to ich świat był dla niej magiczny. Z dzieciństwa wyniosła fascynację dla książki "Muminki", potem zaczęła tworzyć własne historie. I tak powstała cała seria książek dla dzieci, które miały formę krótkich opowieści, bo autorka jest fanką opowiadań, jako pisarz, ale jako czytelnik również. Potrzeba chwili i propozycja wydawcy zbliżyła ją do problemów jakie dotykają młodzież, później zyskała miano specjalistki od trudnych tematów. W swoich książkach porusza problemy narkomanii, przynależności do sekt, wykluczenia społecznego, izolacji, uzależnienia od Internetu. Tematy niesie samo życie i baczna obserwacja. Często są to przypadkowe rozmowy, podczas których rodzi się pomysł: ??historie są od lat te same, inny jest tylko sposób ich opisywania?. Jej zdaniem każdy ma odrębny styl w jakim pisze, a więc pisanie to bardzo osobista rzecz. Praca nad książkami dla młodzieży dała jej okazję do spotkań z młodymi ludźmi, którzy borykają się z różnego rodzaju problemami i pozwoliła na głębsze poznanie ich świata, potrzeb, oczekiwań. To od nich samych dowiedziała się, że na tym najtrudniejszym etapie wchodzenia w dorosłość potrzebują miłości, zrozumienia i czasu jaki może ofiarować im rodzina. Gdy tego zabraknie pojawiają się problemy i poszukiwanie czegoś co będzie namiastką. Tutaj nie ma znaczenia położenie geograficzne, czy kolor skóry, potrzeba miłości i akceptacji jest taka sama na całym świecie. Pisarka lubi gdy główni bohaterowie jej książek to mężczyźni, ponieważ męski punkt widzenia nie rodzi bezpośrednich skojarzeń z nią samą. Pisze tradycyjne, od początku do końca. Pisząc, poznaje swoich bohaterów stopniowo podobnie jak czytelnik, później to oni stają się mądrzejsi od niej samej. Ta niewiedza o nich daje przyjemność pisania w ciekawy sposób, ale też czyni ten świat fikcyjny bardziej realny, prawie równoległy do rzeczywistego.
Lekkość z jaką przedstawiła w skrócie swoją historię i zaprezentowała książki pozwoliła nawiązać jej nic porozumienia z młodzieżą, która z zaciekawieniem słuchała, a później bez skrępowania zadawała wiele pytań. Pytań, które dotyczyły warsztatu pisarskiego, ale nie tylko, bo pojawiły się również takie zupełnie osobiste. Młodzi ludzie zadali znamienne pytanie: "CO CZYTAĆ?". I tu autorka zgodziła się z nimi, że w zalewie informacji, nastoletni czytelnicy mogą czuć się zagubieni i sięgać po niewłaściwe pozycje. Ponadto rynek książki młodzieżowej, która zaspokoiłaby oczekiwania młodych ludzi nie jest wcale duży. Uczestnictwo w takim spotkaniu zwróciło uwagę na to, że potrzebują oni przewodników w świecie literatury, a osobowość autorki sprawiła, że z odwagą o tym dyskutowali, wypowiadali swoje opinie i definiowali oczekiwania.
Spotkanie odbyło się 23 października w Gminnej Bibliotece Publicznej w Chmielniku w ramach spotkań autorskich Dyskusyjnego Klubu Książki. Uczestniczyła w nim młodzież gimnazjalna. Jego realizacja była możliwa dzięki temu, że przy filii GBP w Zabratówce od maja 2012 roku działa Młodzieżowy Dyskusyjny Klub Książki LUBIĘ TO! Klubowicze ucząc się sztuki dyskusji, jako pierwszą pozycję wybrali powieść Anny Onichimowskiej "Koniec gry".
Irena Szczypek, moderatorka Młodzieżowego DKK LUBIĘ TO! w Zabratówce.